Čakrové kameny

Jak používat čakrové kameny? 

Věří se, že krystaly mají vibrační energii, kterou vám mohou předávat a pomoci vyrovnat vaše emocionální, fyzické a duchovní energie skrz čakry, kde jsou uloženy silné emoce z prožitých traumat.
Vyberte si své oblíbené drahé kameny spojené s čakrami a společně s níže uvedenými mantrami je použijte k přeladění vašich čaker a vyrovnání vašich energií.

 

Co jsou čakry? 

Sedm čaker jsou energetická centra ve vašem těle, které odpovídají různým aspektům vaší fyzické, emocionální a duchovní pohody. Pokud je čakra zablokovaná nebo nevyvážená, můžete pociťovat negativní příznaky související s oblastí této čakry. V lidském těle máme celkem sedm čaker.
Výraz „čakra“ je sanskrtský výraz pro kolo, vír nebo disk. Čakru tvoří rotující, sférické, energetické centrum velikosti pěsti. Každá čakra odpovídá velmi specifické oblasti těla. Čakrová centra tvoří přímku začínající na spodní části vaší páteře a končící na temeni hlavy. Na této pomyslné přímce se nachází těchto sedm čaker: kořenová čakra, sakrální čakra, čakra solaru plexu, srdeční čakra, krční čakra, čakra třetího oka a korunní čakra.
Čakrový systém vznikl v Indii v letech 1500 až 500 před naším letopočtem. Nejstarší údaje o každé čakře byly zaznamenány v jednom z nejstarších a nejcennějších duchovních textů v historii lidstva, ve Védách. V čínské medicíně se čakra nazývá ‘dům duše’ – naše duše putuje z 1. čakry do 7. čakry a postupuje z fyzické úrovně do vyšších duchovních úrovní. Rozvinout a vyčistit energii v sedmi čakrách umožní pozitivní energii proudit a vyléčit naši duši, srdce, mysl a tělo. Otevře nám také mimořádné možnosti duchovního růstu a příležitost pokročit na naší duchovní cestě.

1. Kořenová čakra

Barva: Červená 
Kámen: Granát, červený jaspis, rubín, obsidián
Umístění: Pánevní dno mezi genitáliemi a řitním otvorem 
Úkolem této čakry je propojit veškerou vaši fyzickou, tělesnou energii se samotnou Matkou Zemí. Jinými slovy, tato čakra vás ‚uzemňuje‘, přináší pocit jistoty a bezpečí a umožní vám čelit výzvám s větší jasností a sebevědomím, abyste mohli udělat správná rozhodnutí.
Vaše kořenová čakra je také spojena se vším, co potřebujete k přežití. To zahrnuje akt dýchání, jídla, spánku a prožívání fyzického bezpečí. Když je vaše 1. čakra vyvážená, pocítíte hluboký pocit míru. Budete se cítit bezpečně s vědomím, že jsou splněny všechny vaše základní potřeby. Z tohoto důvodu zde začíná veškeré celkové uzdravení těla.
Bloky v 1. čakře: Buď se příliš trápíte tím, že nemáte dost peněz, nebo nemůžete přestat hromadit peníze nebo bohatství.
Atribut související s první čakrou podle učení Dr. Zhi Gang Sha – Da Guang Ming – Největší Světlo –Jsem nekonečně milován, podporován a chráněn celým Vesmírem. Vibrační zvuk – Hei (hej). 

2. Sakrální čakra

Barva: Oranžová
Kámen: Karneol, pomerančový kalcit, broskvový avanturín, měsíční kámen
Umístění: Oblast pánve, několik palců pod pupíkem
Sakrální čakra, známá také jako „místo vlastního já“, je proto celá o vaší kreativní identitě jako člověka. Tato čakra vám pomáhá užívat si život na Zemi. Pokud je její energie v rovnováze, motivuje vás těšit se z plodů své práce a vychutnávat si příjemné činnosti, jako je sex, umělecké aktivity a dobré jídlo bez přehánění. Souvisí s našimi emocemi a vztahy. Sakrální čakra posiluje naši energii, imunitu, vitalitu a výdrž. Je to energetické centrum pro hubnutí a léčení tlustého střeva.
Bloky 2. čakry: Buď vyhledáváte příliš mnoho bujaré radosti, nebo ji nemůžete mít, nemůžete ji cítit. Léčit ji znamená naučit se přijímat ze Zdroje a cítit za vše vděčnost.
Atribut související s druhou čakrou podle učení Dr. Zhi Gang Sha – Da Gan En – Největší vděčnost – Čím více vděčnosti cítíte, tím více se vám všeho dostane. Vibrační zvuk – Heng (hang).

3. Čakra Solar Plexus

Barva: Žlutá 
Kámen: Tygří oko, ambra, citrín, medový kalcit
Umístění: Žaludek (2-3 palce nad pupíkem)
Energetické centrum,  kde spolu harmonicky sedí vaše sebevědomí a osobní síla. Mnozí nazývají čakru Solar Plexus také „čakrou bojovníka“. Je to proto, že se jedná o zdaleka nejmocnější podpůrnou čakru pro statečnost a stanovení hranic. Například můžete s největší pravděpodobností fyzicky cítit jeho zuřivou energii, když se cítíte naštvaně. Vyčištěním třetí čakry vyléčíte hněv a rozvinete trpělivost, toleranci, odvahu, sílu a odolnost překonat životní výzvy. Vysoké sebevědomí a sebe hodnota budou bonusovými vedlejšími produkty. Je to také centrum pro léčení jater, žlučníku, ledvin a močového měchýře.
Blokády 3. čakry: Buď se cítíte bezmocní, nemůžete mluvit za sebe a hledáte vnější sílu, nebo máte velké ego, které si myslí, že jste skvělí a chybí vám pokora.
Atribut související s třetí čakrou podle učení Dr. Zhi Gang Sha – Da Qien Bei – největší pokora – úspěšní lidé jsou nejskromnější; ví, že za svůj úspěch vděčí Zdroji. Nepotřebujeme uznání. Potřebujeme se spojit se Zdrojem a přijímat od Zdroje. Vibrační zvuk – Hong (hong).

4. Srdeční čakra 

Barva: Zelená 
Kámen: Jadeit, Smaragd, Malachit, Avanturín
Umístění: Hrudník, prostor srdce a kolem něj 
Sanskrtský výraz pro srdeční čakru se překládá jako stav „nezranění“. Z tohoto důvodu, když zažíváte pocity lásky, laskavosti a soucitu, je to toto energetické centrum, ke kterému se připojujete.
Navzdory všem svým překladům je tato čakra zásadně o lásce. Láska je nejvyšší léčebná frekvence ze všech. Když je vaše srdeční čakra vyvážená, je pro vás snadné cítit lásku a empatii k sobě i ostatním.
Blokády 4. čakry: deprese a úzkost, žárlivost, soutěživost, chamtivost, nedostatek sebeúcty. Potřebujete přijímat lásku ze Zdroje, abyste mohli sdílet lásku s ostatními. Světlo ze Zdroje může odstranit všechny katastrofy a výzvy a může nás přivést k osvícení.
Atribut související se čtvrtou čakrou podle učení Dr. Zhi Gang Sha  – Da Ai – největší láska – Láska rozpouští všechny bloky a transformuje veškerý život. Vibrační zvuk – Ah (á).

5. Krční čakra

Barva: Nebeská modř
Kámen: Akvamarín, tyrkys, tanzanit, modrý kyanit, lapis lazuli
Umístění: Uprostřed hrdla
Tato čakra, která nese význam slov „velmi čistá“, vám pomáhá doslova mluvit. Tato čakra je vaším oficiálním sídlem pro sebevyjádření. Její vyčištění vám umožní mluvit sebevědomým a autentickým způsobem a rozvine silnou vůli, která vám pomůže překonat nepřízeň osudu a dosáhnout úspěchu. Je to most mezi srdcem a myslí a pomůže vám integrovat jejich moudrost. Krční čakra také dává hlas vašim osobním preferencím, přesvědčením a hodnotám. Když jste vyrovnaní, říkáte pravdu otevřeně a s láskou. Není nic, co by osvětlovalo a inspirovalo lidi kolem vás více jako otevřená krční čakra.
Bloky 5. čakry: neschopnost říkat pravdu. Vše, co mluvíme, má sloužit osobě před námi. Radost a štěstí přichází skrze službu.
Atribut související se pátou čakrou podle učení Dr. Zhi Gang Sha – Da Fu Wu – největší služba – nezištná služba je vyšší způsob, jak duchovně růst a kultivovat se. Vibrační zvuk – Xi (ši).

6. Čakra třetího oka

Barva: Indigo 
Kámen: Ametyst, angelit, labradorit, lapis laluzi
Umístění: Mezi obočím (sahá až k epifýze mozku
Čakra třetího oka v překladu znamená ‚za hranicí moudrosti‘. Je to proto, že toto mystické energetické centrum vás otevírá rozšířeným stavům vědomí. Jde daleko za 5 smyslů a hmotný svět, ve kterém žijeme. Mimosmyslové vnímání, intuice a psychické schopnosti se rodí ze třetího oka. Je to kvůli malé, ale extrémně výkonné žláze ve tvaru šišky. Sedí hned za čakrou třetího oka a jmenuje se „šišinka mozková“. Dlouho před zobrazováním mozku vědělo mnoho starověkých kultur o přítomnosti třetího oka. Věřili, že je to místo, kde se spojujeme s božstvím.
Když je vaše třetí oko v rovnováze, budete se cítit v souladu s fyzickým a duchovním světem. Také se budete moci spojit jak se svým egem, tak se svou duší a budete schopni vidět pod povrch věcí a důvěřovat vaší intuici, která vás v životě povede. Toto energetické centrum léčí centrální nervový systém a zvyšuje mozkové funkce, inteligenci, paměť a koncentraci. Můžete dokonce objevit talenty a schopnosti, o kterých jste nevěděli, že je máte.
Bloky 6. čakry: bloky vidět pravdu. To, co vidíme, dáváme druhým. Prožíváte to, co dáváte druhým. Nesuďte, co vidíte. Neexistuje žádné „správné“ nebo „špatné“, vše je relativní. Co je dobré pro jednoho, může být špatné pro druhého a naopak.
Atribut související s šestou čakrou podle učení Dr. Zhi Gang Sha – Da Kuan Shu – největší odpuštění – odpuštění přináší vnitřní mír a radost. Vibrační zvuk – Yi (ji).

7. Korunní čakra

Barva: fialová/bílá
Kámen: Safír, selenit, křemen, duhový měsíční kámen
Umístění: Temeno hlavy, mimo tělo
V překladu sedmá čakra znamená ‚tisíc okvětních lístků‘. Tato čakra obsahuje čisté vědomí, spojující vás se Zdrojem života, s Vesmírem. Spojením se se Zdrojem života dosáhnete úspěchu v každém aspektu života včetně vyléčení celého těla a šťastnějších vztahů.
S rozvinutím korunní čakry roste vaše vědomí a získáváte větší schopnost manifestace a pomoci druhým dosáhnout jejich nejvyššího potenciálu.
Dosažení vyvážené korunní čakry je cílem každé duchovní praxe. Jakmile jste skutečně vyrovnaní, dosáhli jste osvícení. Jinými slovy, objevíte tajemství toho, kým skutečně jste. Přesahující utrpení je v buddhistické tradici známé jako „Nirvana“.
Bloky 7. čakry – bloky týkající se spojení s Jednotou a všemi věcmi a bytostmi.
Atribut související s šestou čakrou podle učení Dr. Zhi Gang Sha – Da Yuan Man – největší osvícení – pociťujte čisté světlo, zpracujte všechny informace pozitivně a manifestujte je v realitě. Náš fyzický život je omezený, naše cesta duše je věčná. Vibrační zvuk – Weng (wong).

 

Využití kamenů v každodenním životě

Meditujte s kameny.
Noste kameny jako šperk na místech čaker.
Mějte kámen v kapse nebo na své osobě.
Přidejte je do vody při koupeli. 
Spěte s kamenem pod polštářem nebo vedle postele. 

 

Meditace s kameny

Při meditaci požádejte Vesmír, aby Vám pomohl pročistit vaše čakry a uvolnit bloky z prožitých traumat v těchto energetických místech. Ruku s kamínkem nebo čakrovým náramkem si položte na danou čakru, druhou ruku položte na podbřišek, nadechujte zlaté světlo do břicha a v čakře si vizualizujte zlatou světelnou kouli rotující proti směru hodinových ručiček a opakujte vibrační zvuk dané čakry (viz níže) a zpívejte a prociťujte následující mantry:
„Odpouštím Ti, odpouštíš mi, láska, mír a harmonie.“
„Jsem nekonečně milován, podporován a chráněn celým Vesmírem.“